Basın Toplantısı: Eskişehirspor Maç Sonu

Fatih Terim, Türk Telekom Arena’daki Eskişehirspor karşılaşmasının sonrasında bir basın toplantısı yaptı.. Fatih Terim'e göre Galatasaray’ın takım hâlinde gösterdiği performansın karşılığının puan kaybı olmamalıydı.


Fatih Terim:
Yediğimiz gol ofsayt mı, belki bizim attığımız da, emin değilim; ama sonuç ne olursa olsun, 1-0’dan sonra beş net gol pozisyonumuz ve bir serüvenin ardından yediğimiz bir gol var. Oyun olarak herhangi bir sıkıntı yok, hatta ben özellikle statta olanların oynadığımız oyundan keyif aldıklarını düşünüyorum. Tabii skordan kimsenin keyif alması mümkün değil. Ama şu unutulmamalı ki, 17 günde beş maç oynadı bu takım, ikisi üst düzeyde, ikisi de deplasmanda. Ve bugün de dâhil olmak üzere fizik olarak hiç düşmedi, müthiş mücadele etti. Bunlardan ikisini kaybetti, lige geldi Ordu’ya kaybetti. Bunun oyuncular üzerindeki baskısı, gerilimi az buz bir şey değil. Buna rağmen bugün çok iyi oynadılar, mücadele ettilerifadelerini kullandı. 


Galatasaray için sadece golün eksik kaldığını anlatan Fatih Terim:
Eskişehirspor’un ilk şutu 38, 39. dakikada... İkinci yarıda hiç gol pozisyonu yok. Galatasaray takımı, burada ikinci, üçüncü golü yapmalı; çünkü Eskişehirspor iyi bir takım. Ve o takımı bu hâle getirmek kolay değil. Olayı, “Eskişehirspor iyi oynamadı” noktasına çekmek, oyuncularımın emeklerine haksızlık olur. Rakibi oraya iten bir Galatasaray vardı. Dolayısıyla bu 17 günde oynanan beş maçtaki kayıplarla ilgili bilimsel bir tenkit varsa, o başımızın üzerine. Ama ‘frikiği neden Burak attı, öteki neden çıktı’ gibi sorular, bu kadar değerli emeklerin karşılığı değil. Bizim vizyonumuza ve hedeflerimize de uygun değil dedi.

Terim, kadroda yaptığı değişikliklerle ilgili sorularını da yanıtladı.
Rotasyon dediğimiz şey bir paylaşım. Bugün 105, 106, 107, 108 kilometre koşulurken bir maçta, Manchester maçında 115 kilometre koşmuşuz. Seviyeler 112 kilometre altına düşmüyor, dolayısıyla tüm oyuncularımızı ekonomik kullanmamız gerekir. Maça baktığımızda, pozisyonu yok Eskişehirspor’un. “Var” diyen, buyursun. E, pozisyonu vermeyen Cris ve Dany. Hata, çok bariz değilse, herkesindir. Galatasaray takımından 13-14 kişi milli takıma gidecek. Bir yandan milli takımlar, bir yandan lig ve Şampiyonlar Ligi… Dağılım herkese eşit anlamda olsun diye, herkesi mümkün mertebe beş dakika, yarım saat, 45 dakika oynatıyoruz. Bazılarından vazgeçmeden devam ediyoruz. İşin özü bu değil, Galatasaray takımında kim oynarsa, bulunduğu mevkiideki görevini en iyi şekilde yapmaya çalışıyor. Ama puan kaybının nedeni, birinin diğerinin yerine oynaması değil” diye konuştu. 

Takımın saha içi lider eksikliği yaşayıp yaşamadığına ilişkin bir soru üzerine Fatih Terim şu yanıtı verdi:
Yediğimiz gol öncesinde yine yedi kişiyle hücumda olan bir Galatasaray takımı var. Artık orada gerek yok. Gelip, topla rakip arasına girebilirlerdi. Takımımıza sürekli oynamaları gerektiğini söylüyoruz, aslında bu huylarını seviyorum; ama bazen bunları profesyonelce yapmaları lazım. Hata bir kişinin değil, birçok arkadaşımızın zincirleme hatası var. Tabii Ujfalusi, orada belli bir alışkanlığa ve liderliğe sahipti. Cris’in bu konuda zamana ihtiyacı var; ama Ujfalusi, arkadaşlarıyla beraber daha uzun müddet beraber oynadığından girme, çıkma, toparlama gibi hareketleri yapabilen bir oyuncuydu. Belki onu söyleyebiliriz. Gol yedikten sonra bahaneler, sebepler çok kolay. Braga’ya bakıyoruz, yediğimiz ilk gol, hemen aynı yerden, yine rakipten fazlayız biz. Olmayacak goller oluyor bize. Futbol adına olması gereken golleri biz atamıyoruz. Oyun içinde tecrübeli oyuncular olmasına rağmen, Cris gibi, Dany gibi, Manu [Eboue], Selçuk, Riera gibi, hata oluyor, yapacak bir şey yok. Ben yine de oyunun keyif verdiğini düşünüyorum.

 Puan kayıplarıyla tamamlanan Orduspor, Braga ve Eskişehirspor maçlarında rakiplerin oyunu geride kabullenmelerinin Galatasaray adına bir sıkıntı yaşattığına ilişkin bir soru üzerine yorumda bulunan Terim:
 “Böyle bir oyun felsefeniz varsa [rakipler için], açıldığınız zaman da pozisyon yakalamalısınız. Ama biz bugün bunu görmedik, devamlı Galatasaray’ın pozisyonlarını izledik. Galatasaray takımı, bir maçlık, iki maçlık, üç maçlık kazançları veya kayıpları, başka türlü değerlendirebilecek durumdan çok daha ileride. Yani birkaç maç kazandığımız veya kaybettiğimiz zaman, ne hedefimiz, ne değerimiz değişir. Hâlâ lideriz. Geçen sezon da biz 14 puan aldık, daha kötü aldık, bu sezon aldıktan sonra kaybediyoruz” sözlerini kullandı.

 Fatih Terim, kaybedilen puanlara üzüleceklerini; ama Galatasaray’ın tüm unsurları olarak, kulübü gelecek yıllar için en iyi şekilde hazırlamaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.