Türk Telekom Arena'nın zemini değişiyor

Türk Telekom Arena'nın çimlerinin sökülmesi işlemine 29 Ekim 2011 Cumartesi günü başlanacaktır. Saat 11:30'da başlanacak çalışmaların takriben 2 gün içinde yeni zemine geçiş ile sonuçlanması bekleniyor.

edit: çimler sökülmeye başlandı.

Yaklaşık bir sene önce (15 Ekim 2010 tarihinde) Türk Telekom Arena'nın zeminine ilk çimler serilmeye başlanmıştı. Aradan geçen zaman zarfında stadımızın zemini oldukça yıprandı. Buna son dönemde oynanan yoğun maç temposu ve hava şartları da eklenince zeminin yenilenmesi kaçınılmaz oldu. Stadyumdan sorumlu yönetici Ebru Köksal'ın şu röportajında belirttiği gibi:"Çimin bakım sorumluluğu Aralık 2011’in sonuna kadar TOKİ marifetiyle VARYAP-UZUNLAR ve alt taşeronu SIS firmasında. Dolayısıyla Galatasaray’ın bu konuda bir yükümlülüğü veya sorumluluğu yok. çimi en iyi şekilde yaşatacak bütün çalışmaları, bu organizasyonun yapması gerekiyor. Ancak biz çimin sağlığını çok yakın takip ediyoruz. Bizim en önemli varlığımız takımımız. Takımımızdaki futbolcuların sağlığı, sakatlanmaması, çimin sağlıklı olması hepimizin için çok önemli.

Biz Futbol Federasyonumuzun da zaman zaman çalıştığı İngiliz danışmanlık firmasını da bütün bir organizasyona rağmen danışman olarak tuttuk. Birkaç çalışma zaten yaptılar. Dönem dönem geliyorlar. Bağımsız olarak onlar da inceliyorlar. Çok açık söylemek gerekirse, çim yüzde yüz sağlıklı değil. Olmamasının en büyük sebebi de mevcut çatı yapısından dolayı ışık. Ayrıca gerekli olan havalandırma konusunda stadın yapısı sebebiyle doğal bir ventilasyon yok. Dolayısıyla ne kadar iyi bakılırsa bakılsın bu stadın çiminin mutlaka yılda 1 kere değişmesi öngörülüyor. Bizim açılıştan itibaren almış olduğumuz özel ışıklandırmalar ve özel bakım çalışmaları belki bu değişimi 1 yıldan 1,5 yıla çıkartabilir ama bu tip yapısı olan statlarda bu problem her zaman yaşanıyor."

Zemin yenileme çalışmaları için, A Milli Takımımızın 12 Kasım'da Hırvatistan ile oynayacağı karşılaşma da dikkate alınıyor. Müsabakanın Türk Telekom Arena'da oynanması durumunda planlar farklı yapılacak. Türk Telekom Arena'da bir sonraki maçımız Lig'de 26 Kasım'da Gaziantepspor'la. Bu tarihe kadar zemin üzerinde yapılacak çalışmalar tamamlanmış olacak.

15 EKİM 2010 (Stadımızın ilk çimlerinin serilmesi)Örnek videoda olduğu gibi sadece bir günde bile zeminin tamamını değiştirmek mümkün.YORUM

Yorumlar