TT Arena'da taraftar sahaya iniyor

Galatasaray Spor Kulübü'nün, İletişimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Doğan, "Taraftar Sahaya İniyor" sloganıyla taraftarlarına Türk Telekom Arena’nın çimlerine ayak basma olanağı sağlanacağını açıkladı.  • Yeni proje ‘’Taraftar Sahaya İniyor’’. Bundan bize bahseder misiniz?

Dediğiniz gibi projelerimizin ardı arkası kesilmiyor ve kesilmeyecek de. Bildiğiniz gibi bir iddiamız vardı. ‘’Biz taraftara hizmet sunacağız, taraftarımızı biz kucaklayacağız, ondan sonra taraftarımızdan bir şey isteyeceksek isteyeceğiz‘’ dedik. Bu gerçekten çok ilginç bir proje. Sporda şiddet yasasıyla biliyorsunuz taraftarın sahaya inmesine çok ciddi cezalar geliyor. Biz tersini yapıyoruz, taraftarımızı sahaya indiriyoruz. İşin esprisi bu.

   Galatasaray Spor Kulübü istiyor ki her taraftarı, her kombine alan, stada gelen taraftarı en az bir kere bu futbol sezonunun sonunu görmeden, bir kere o çime ayak bassın. Ben çocukken basmamıştım, kulüpte çalışmaya başladıktan sonra bunu yaşadım. O atmosferi farklı bir şekilde hissettim. Benim taraftarım bir kere o çime ayak bassın, bu çok önemli bir şey. Bunu nasıl yapacağız?
  • Bir penaltı atma yarışması yapıyoruz. Bu yarışmada 3 tane ayrı kategori var. Bayanlar için ayrı, çocuklar için ayrı, baylar için ayrı bir yarışmamız var. Bunu kombine alan, sürekli maçlara gelen taraftarımız alabilecek. Onlardan talep ettiğimiz, istediğimiz bir şey var. Galatasaray forması olmayan taraftarımız sahaya ayak basmayacak. Formalarını da giyecekler üstlerine, gelecekler, kalelere penaltıları yağdıracaklar. Burada da belli ödüllerimiz var. Penaltı atmada maksimum başarıyı sağlayanlar Galatasaray Store’dan bir hediye çekiyle ödüllendirilecekler. 
  • Bu tabi ilk projemiz. ‘Taraftar Sahaya İniyor’un ilk projesi bu. Bir futbolcu için 18 metre ceza yayı üzerinden topa vurmanın ne kadar zor veya kolay olduğunu, o stadın atmosferinin yaşamamış olan insanın çok fazla hissetme şansı yok. Bir hakemin 50 metreden bir pozisyonu nasıl gördüğünü hissetmesi lazım. Bu bizim hem taraftarımızla bütünleşme, hem de taraftarımıza futbolun bazı özelliklerini kavrayabilme fırsatı verdiğimiz bir proje olacak. Aynı zamanda spordaki şiddet ve düzensizliğin engellenmesi konusunda taraftarın bilinçlendirilmesi yönündeki talimatlarını da biz uygulamalı olarak taraftarımıza aktarmış olacağız. Onları da bilgilendirmiş olacağız. Böylelikle sahadaki oyuncunun, hakemin hissettiklerini onlar da hissedecek. Belki yapacakları eleştiriler de biraz daha toleranslı olacaklar, ya da daha az toleranssız olacaklar. 
  • Ayrıca sahaya inen taraftarımızın bir de fotoğrafını çekeceğiz. Bu da kendilerine bir anı olacak. Bunu Türkiye’de biz ilk defa yapıyoruz. Daha önce hiçbir kulüp kendi taraftarını sahaya indirmedi. Genelde sahaya inen taraftar biraz şiddet içerikli olarak iniyordu ama biz bunu tam tersine bir eğlence, anı haline getireceğiz. Böylelikle taraftarımızla kulübümüzü kaynaştırmış olacağız.


Devam eden aylarda yeni projelerimiz de var
Sahanın içerisinde oynanabilecek türde bazı oyunlar, çeşitli aktiviteler getireceğiz. Taraftarlarımızın maç olduğu gün stada erken gelmesini ve geç gitmesini, orada 1 gününü geçirmesini istiyoruz. Bizle beraber hem yönetimle, hem taraftarın kendi içinde, hem futbolcularla sürekli bir arada gün geçirmesine, hangi gün maç varsa bu günü ‘Galatasaray Günü’ olarak yaşamalarını istiyoruz. Sahanın dışında da bu konuyu desteklemekle ilgili projelerimiz var.

Muhtemelen 2-3 hafta içerisinde ortaya çıkacak olan görüşmelerimiz devam ediyor. Belki canlı müzik olacak kafeteryaların önünde. Bir kişi ailesiyle stada geldiği zaman hem müzik dinleyebileceği, güzel şeyler yiyebileceği şekilde aktivitelerimiz olacak. Sergilerimiz olacak. Bunları planlıyoruz, oldukça gündeme getireceğiz. ‘’Taraftar Sahaya İniyor’’la Galatasaray taraftarı ilk defa sahaya inecek.

Yorumlar