Türk Telekom Arena yeni sezona hazırlanıyor

Galatasaray Televizyonuna konuşan Ebru Köksal stadımızla ilgili gelişmeleri aktardı.

Ağustos ayında yeni sezon maçlarını izlemeye gelen Galatasaray taraftarı ne gibi yenilikler görecek geçen sezona göre. Nelerin farklılaştığını hissedecekler?


Bizim bu yaz yapacağımız iyileştirme çalışmalarını birkaç başlık altında topladık. Şuan orada TOKİ ve VARYAP-UZUNLAR’ın varlığı devam ediyor çünkü geçici kabul tamamlandı ama kesin kabule kadar, Ocak 2012’ye kadar eksikler var, tamamlanması gereken şeyler var. Bunların hiçbirisi maç oynamaya engel olan ya da seyirci konforuna engel olan unsurlar değil ama bir yandan da çalışmalar yaz dönemi boyunca devam edecek. Yollarla ilgili bir takım eksikliklerimiz vardı, sıkıntılarımız vardı. Cendere yolunun
tamamlanmasıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Ayrıca stadın 3 aylık operasyonel döneminde metroda yüklenme olmuştu. Taraftarlar metro tünelini sadece metro için değil, karşıdan karşıya geçmek için de kullandı. Çünkü otoyolun karşısına başka bir geçiş yolu yoktu. Şimdi karayolları ve TOKİ ile üstgeçit yapılması konusunda görüşmelerimiz var. Ayrıca yandaki hastanenin içinden geçen, Seyrantepe köprüsüne giden taraftarların karşıya geçebileceği ve vasıtalarına ulaşacağı, topluma taşıma araçlarına gidebilecekleri bir patika yol vardı. Bununla ilgili bir çalışma var.

Herhalde asgari seviyeye düşüreceksiniz.

Evet. Hedeflerimizden bir tanesi de bu. Aslında stat çok kolay tahliye oluyor. 102 tane turnikemiz var. Bir sürü çıkış kapımız var. Ancak metroya doğru bir huni efekti oluşuyor. Onu mutlaka çözmemiz gerekiyor. Bunun dışında stadın içinde gerek federasyonun gerekse emniyetin istediği bir takım teknik altyapı değişikleri vardı. Ayrıca seyirci konforuyla ilgili, stadı 4 bölüme ayıran yatay geçişleri mümkün olduğunca engelleyen, özellikle de localarda ve vip alanlarda oraya giriş hakkı olmayan pek çok seyircimiz bir yol bulup geçiyordu o taraflara ama buralara insanların ödediği çok yüklü miktarda paralar var. Söz verilmiş bir takım özel alanlar var. Bunları tesis etmek bizim için çok önemli. Şimdi bununla ilgili bir takım çalışmalar yapıyoruz. Bu yaz için yönetim kurulumuz tarafından yaklaşık 750 bin TL’lik bir bütçe onaylandı. Tüm eksiklikler açılış tarihine kadar tamamlanmış olacak.

Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena, Temmuz ayı içinde önemli bir konsere ev sahipliği yapacak. Bu vesileyle sormak istiyorum. Başka organizasyonlar, projeler arasında var mı bu yaz sezonu için?Bon Jovi gibi büyük bir organizasyon yok ama onun dışında biz küçük şirket toplantıları yapmaya başladık. Mesela Şampiyonlar Ligi finalinin 200 bayisiyle, Aydın Saat firması toplantılarını stadımızda yaptı. 20-21-22 Temmuz’da Ford’un bir yeni araba lansmanı yine stadımızda yapılacak. Bizim hedefimiz sadece çimin ve bütün sahanın kullanıldığı değil. Statta pazarlanabilir çok güzel alanlarımız var. Biz bugün CNR’a da alternatifiz. TÜYAP’a da alternatifiz. Otel balo salonlarına da alternatifiz. Bir küçük düğün bile yaptık. Bunların da pazarlama çalışmaları bir yandan devam ediyor. Çok keyifli ve çok değişik bir ortam yaratabiliyoruz.


Özellikle çimle ilgili çok soru var. 19 Mayıs törenleri sırasında maalesef çim zeminin yıprandığını gördük. Zeminle ilgili çalışmalar ne aşamada, çimin korunması amacıyla neler yapılması gerekiyor?

Çimin bakım sorumluluğu Aralık 2011’in sonuna kadar TOKİ marifetiyle VARYAP-UZUNLAR ve alt taşeronu SIS firmasında. Dolayısıyla Galatasaray’ın bu konuda bir yükümlülüğü veya sorumluluğu yok. çimi en iyi şekilde yaşatacak bütün çalışmaları, bu organizasyonun yapması gerekiyor. Ancak biz çimin sağlığını çok yakın takip ediyoruz. Bizim en önemli varlığımız takımımız. Takımımızdaki futbolcuların sağlığı, sakatlanmaması, çimin sağlıklı olması hepimizin için çok önemli. Biz Futbol Federasyonumuzun da zaman zaman çalıştığı İngiliz danışmanlık firmasını da bütün bir organizasyona rağmen danışman olarak tuttuk. Birkaç çalışma zaten yaptılar. Dönem dönem geliyorlar. Bağımsız olarak onlar da inceliyorlar. Çok açık söylemek gerekirse, çim yüzde yüz sağlıklı değil. Olmamasının en büyük sebebi de mevcut çatı yapısından dolayı ışık. Ayrıca gerekli olan havalandırma konusunda stadın yapısı sebebiyle doğal bir ventilasyon yok. Dolayısıyla ne kadar iyi bakılırsa bakılsın bu stadın çiminin mutlaka yılda 1 kere değişmesi öngörülüyor. Bizim açılıştan itibaren almış olduğumuz özel ışıklandırmalar ve özel bakım çalışmaları belki bu değişimi 1 yıldan 1,5 yıla çıkartabilir ama bu tip yapısı olan statlarda bu problem her zaman yaşanıyor. Burada önemli olan bu tip 19 Mayıs faaliyetleri ya da konser faaliyetlerinde kurulumun ve sökümün hızlı yapılması, sökümden sonra hasar görmüş alanların rehabilitasyonunun çok hızlı yapılması. Bununla ilgili de her iki firma da Bon Jovi konseri sonrası neler yapılması gerektiğiyle ilgili raporları çıkardı. Biz gerek çimi değiştirerek, gerek bakımını yaparak mutlaka ilk maça hazır hale getiriceğiz. Kimsenin bu konuda bir kuşkusu olmasın. Bir de bizim çimimiz özellikle serilerek oynanabilen bir çim. Yani 2 gün önce serilse bile üstünde maç oynanabilir hale geliyor. Ondan sonra 2 haftalık aralarda köklerinin salması, alt katmanlara yerleşmesi temin ediliyor.Yorumlar