Fenerbahçe Ülker 81 – Galatasaray Cafe Crown 59

Galatasaray Cafe Crown, Beko Basketbol Ligi playoff final serisi ilk maçında Fenerbahçe Ülker ile karşılaştı. Sinan Erdem Spor Salonu’ndaki mücadeleden 81-59’luk skorla mağlup ayrılan takımımız, final serisinde 1-0 yenik duruma düştü.
Karşılaşmaya Jerry Johnson, Göksenin Köksal, Josh Shipp, Preston Shumpert ve Ermal Kurtoğlu beşiyle başlayan Galatasaray Cafe Crown, ilk üç hücumundan sayı çıkaramadı. Bu bölümde Fenerbahçe Ülker’den Oğuz Savaş üç faule ulaştı. Takip eden iki dakikalık sekansta ise Galatasaray Cafe Crown’dan Jerry Johnson ve Preston Shumpert’a ikişer defa faul kararı çıktı. Fenerbahçe Ülker’in üst üste üç hücumdan 10 sayı bulmasının ardından 4:15 kala gelen reklam molasında ev sahibi ekibin skorda 14-8 üstünlüğü vardı.

Kenardan gelen Luksa Andric’in sayılarıyla oyunda kalan Galatasaray Cafe Crown, savunmada rakibine kaptırdığı ribaund pozisyonlarıyla Fenerbahçe Ülker’in daha fazla şut bulmasına engel olamadı. İkinci çeyreğe skorda 21-16 geride giren takımımız, on dakika boyunca 5/10 şut isabetiyle oynadı. Rakip takım ise saha içinden 18 defa şut kullandı.İkinci çeyreğin başında Galatasaray Cafe Crown adına Tutku Açık, Evren Büker, Caner Topaloğlu, Luksa Andric, Ermal Kurtoğlu beşi sahadaydı. İlk dakikalarda hücumda istediği ritmi bulamayan takımımız, devrenin sonuna 6:58 kala Sarunas Jasikevicius’un iki sayılık basketinin ardından 28-18’lik skorla maçta ilk kez çift haneli farkla geriye düştü. Daha sonra skoru 32-20’ye getiren Fenerbahçe Ülker karşısında 7-2’lik bir seri yakalayan takımımız, bitime 3:40 kala rakibini molaya zorladı. Molanın ardından yayın gerisinden isabetli şutlar bulan ev sahibi ekip, soyunma odasına 44-33’lük skor avantajıyla gitti.

Galatasaray Cafe Crown, üçüncü çeyreğe Jerry Johnson, Göksenin Köksal, Haluk Yıldırım, Preston Shumpert ve Luksa Andric beşiyle başladı. Takımımız, bu periyottaki ilk altı hücumundan iki sayı çıkarabildi. Fenerbahçe ise altı hücumda toplam 10 sayı bularak farkı 19 sayıya kadar açtı. Savunmada etkili sekanslar yakaladığı dönemlerde dahi hücumda boş şutları kaçıran takımımız, son çeyreğe girerken skorda 67-49 geride kaldı.

Karşılaşmanın on dakikalık son bölümüne Jerry Johnson, Evren Büker, Josh Shipp, Haluk Yıldırım ve Sertaç Şanlı beşiyle başlayan Galatasaray Cafe Crown, rakibinin hücumdaki yüzdeli şut denemelerine karşılık veremedi. Antrenörümüz Oktay Mahmuti’nin Preston Shumpert, Luksa Andric ve Ermal Kurtoğlu gibi oyuncularına süre vermediği son bölümde Fenerbahçe Ülker’in dış atışlarıyla fark açıldı. Bitime 4:22 kala alınan molaya 74-53’lük skorla geride giren Galatasaray Cafe Crown, mücadeleden de 81-59 mağlup ayrıldı.

Galatasaray Cafe Crown ve Fenerbahçe Ülker arasındaki final serisinin ikinci maçı, 6 Haziran Pazartesi akşamı, saat 20.00’da, Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanacak.

1. ÇEYREK: 21 – 16
2. ÇEYREK: 23 – 17 (44 – 33)
3. ÇEYREK: 23 – 16 (67 – 49)
4. ÇEYREK: 14 – 10 (81 – 59)

Yorumlar