ECA’nın Bölgesel Toplantısı TT Arena’da Yapıldı

Avrupa Kulüpler Birliği’nin bölgesel toplantısı  Türk Telekom Arena’da gerçekleştirildi. Toplantıya, Galatasaray Sportif AŞ Genel Müdürü ve aynı zamanda Avrupa Kulüpler Birliği (European Club Association) Yönetim Kurulu üyesi olan Ebru Köksal’ın yanı sıra Türkiye, Yunanistan, İsrail ve Malta kulüplerinin temsilcileri katıldı.

Avrupa Kulüpler Birliği’nin yılda iki kere yapılan genel kuruluna önerilerin hazırlandığı bölgesel toplantıda, ECA’ya üye kulüpler de bilgilendiriliyor.


ECA’nın bugün yapılan bölgesel toplantısında uluslararası maçlara katılım gösteren milli futbolcular için, federasyonlar ile kulüp arasında yapılması planlanan medikal protokol üzerine görüşler belirtildi. Burada milli müsabakalara katılacak sporcunun sigorta altına alınması ve sporcu için milli takım doktoru ile kulüp doktorunun ortak bir konsültasyonda görüş belirtmesi üzerine değerlendirmeler yapıldı.Toplantıda; 2012-15 döneminde Avrupa Kupalarına katılım koşulları, ülke katsayıları, gelirlerin arttırılması ve Avrupa Ligi’ne; sıralamada en üstte yer alan beş ülke takımının direkt katılımı ile ilgili olarak görüşler belirtildi.Ayrıca yaklaşık bir ay önce ECA’in bünyesinde kurulan danışmanlık kurulunun faaliyetleri üzerine değerlendirmeler yapıldı. Kurulan danışmanlık kurulu ile ECA, kendi bünyesindeki kulüplerin, FIFA tahkimime başvurmadan aralarında doğan itilafı hızlı bir şekilde çözmelerini amaçlıyor. Ayrıca kurul, kulüplere FIFA tahkimi öncesinde danışmanlık hizmeti veriyor.

Toplantıda, FIFA’nın finansal fair play ile ilgili son çalışmaları da görüşüldü.

Galatasaray Sportif AŞ Genel Müdürü ve aynı zamanda Avrupa Kulüpler Birliği (European Club Association) Yönetim Kurulu üyesi olan Ebru Köksal, Galatasaray olarak, Türk Telekom Arena’da böyle bir toplantıya ev sahipliğini yapmaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek, “Yeni stadımızın uluslararası tanınırlığına katkı sağlayacak bir organizasyondu” dedi. ECA’nın tanınırlığı açısından da böyle bir toplantının önemli olduğunu vurgulayan Köksal, “Türkiye, Avrupa futbolunda ileri gelen beş ülkeden sonra altıncı büyük olarak değerlendiriliyor. Avrupa futbolunda verilen kararlara dâhil olmak bu açıdan çok önemli” şeklinde konuştu.

Yorumlar