Türk Telekom Arena'da mescit, kilise, sinagog bir arada

Galatasaray Seyrantepe’de bir ilke daha imza atıyor. Sarı kırmızılı kulüp, Barcelona modelini örnek alarak, maçlardan önce dua etmek ya da dini vecibelerini yerine getirmek isteyen futbolcular için Türk Telekom Arena’nın soyunma odalarına birer tane mescit, kilise ve sinagog olarak kullanılabilecek bir boş alan bırakacak.


Seyrantepe’deki Türk Telekom Arena için gecesini gündüzüne katan proje lideri ve Galatasaray Yönetim Kurulu Üyesi Işın Çelebi, “Barcelona Nou Camp Stadı’nın altında bir kilise var. Bu kilise futbolcular için yapılmış. Oyuncular maçlardan önce eğer isterlerse burada dua ediyorlar. Böylece maça manevi yönden de hazırlanıyorlar. Seyrantepe’nin soyunma odaları çok geniş. Biz de Türkiye’de forma giyen yerli ve yabancı oyuncular için böyle bir alan bırakmayı düşündük. Bu alanı kilise, sinagog ya da mescit diye isimlerdirmedik. Her dinden oyuncu bu alanda maç öncesi duasını gerçekleştirebilecek. Aslantepe, Türkiye’de bu bakımdan da bir ilk olacak” dedi.


Yöre halkına hizmet

Sarı kırmızılı kulübün Seyrantepe ile ilgili projesi bununla da sınırlı değil. Protokol tribününün bulunduğu üçüncü kata bir mescit inşa ediliyor. Bu mescitte maçları izlemek için tribüne gelen seyirciler ibadetlerini yerine getirebilecek. Mescidin kapasitesi önümüzdeki günlerde belli olacak. Aslantepe’nin imar planında stadın girişinde bir Aslanlı Yol bulunuyor. TOKİ’nin (Toplu Konut İdaresi) projesinde bu yolun başında bulunan bölgede bir cami yapılması öngörülüyor. Bu cami maç günleri dışında yöre halkına hizmet verecek. Sarı kırmızılılar, bu projeye hıristiyan ve musevi vatandaşlarımız ile farklı dinlere mensup konukların ibadetlerini yerine getireceği bir merkezin eklenmesini istiyor.

Örneği Bilkent modeli

Bu amaçla TOKİ ile bir araya gelip projede bu yönde değişklik yapılması teklif edilecek. Sarı kırmızılar bu düşünceleri için Bilkent Üniversitesi’ndeki modeli örnek gösteriyor. Mevlana’nın “Ne olursan ol gel” sözü ile hareket eden sarı kırmızılılar, bu girişimleriyle yabancı konuklarının da gönlünü kazanmayı hedefliyor. kaynak:milliyet

Yorumlar