Aslantepe metro seferleri başladı

Türk Telekom Arena'ya ulaşımda büyük kolaylık sağlayacak olan metro seferleri resmen başladı. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından yapılan resmi açıklamaya göre; İnşaatı ve teknik çalışmaları tamamlanan Seyrantepe istasyonuna yolculu seferler başladı. Taksim- Levent arasında çalışan metroya kısa sürede 6 istasyon daha eklenmiş oldu. Seyrantepe İstasyonu aynı zamanda stadyuma ve inşa edilecek olan hastaneye de bağlandı.Taksim 4. Levent günlük ortalama yolcu sayısı 180 binden yeni istasyonlarla birlikte 230 bin’e çıktı. Günde ortalama 50 bin İstanbullu metro kullanmaya başlıyor.

İşletme hakkında bilgilendirme:

İşletme, Seyrantepe ana hat dışında tali bir kol olduğu için Hacıosmana giden trenlerin yol üstünde değil, Seyrantepe-Sanayi arasında mekik çalışacak özel bir trenle hizmet verilmesi biçiminde olacak. Yolcular Seyrantepe-Sanayi arasını 2,5 dakikada alacak ve Sanayide tren değiştirerek anahat trenleriyle istedikleri istikamete gidebilecekler.

Seyrantepe’ye gidecekler de anahat trenleriyle Sanayi İstasyonuna gelip burada tren değiştirerek Seyrantepe’ye varacaklar. Seyrantepe-Sanayi arasında 8,5 dakikada bir sefer yapılacak.Bu işletme tarzı maç günlerinde maçın çıkışında değişecek. Hacıosman istikametinden gelen tüm trenler, İTÜ Ayazağa İstasyonundan sonra Seyrantepe’ye sapacak, stadyum yolcularını alıp Sanayi üzerinden Taksim yönüne seyredecek. Yani Stadyumdan çıkan yolcular aktarmasız olarak Taksim yönüne devam edecek.

Önemli bir nokta da bu istasyonun tali bir noktada (kör nokta) olması sebebiyle, yani ara istasyon hali olmayıp aynı bir trenin son noktaya girip çıkması sebebiyle Stadyuma verilebilecek maksimum taşıma kapasitesi saatte 30.000 yolcu olacak.

Seyrantepe Spor Kompleksi'nin özellikleri:

Seyrantepe kompleksi sadece bir istasyon olmayıp, bünyesinde,

* İstasyon,
* 2.288 araçlık otopark,
* Stadyum bağlantısı ve TEM geçiş tünelleri
* Trenler için triyaj alanı (atölye depo-parklanma yapısı)
* Metro hattının (Yenikapı-Hacıosman) sinyalizasyon ve kontrol merkezi.
* Bu yapı 62.500 m2 alanı kaplıyor.
* Peron ayırıcı kapılar ilk defa bu istasyonda uygulanacak. Böylece maç çıkışı izdihamında perondan ray hattına düşme riski bertaraf edilecek.
* TEM’den otoparka direkt giriş sağlanarak park et-git (park&ride) sistemi için önemli bir merkez oluşturulacak.

Aslantepe'den ulaşım süreleri:

4.Levente: 4 dak.
Taksime: 16 dak.
Şişhaneye: 19 dak.
Yenikapıya: 24 dak.
Otogara: 42 dak.
Havalimanına: 55 dak.
Olimpiyat Stadına: 65 dak.
Üsküdara: 36 dak.
Kadıköye: 42 dak.
Kartala: 71 dak.

Yorumlar