Taçsız Kral'ı Tribünlerde Anıyoruz

Metin Oktay… 19 sene önce aramızdan ayrılan büyük Galatasaraylı, büyük insan, Taçsız Kral13 Eylül 1991’de hayata gözlerini yumduğu günden beri tribünlerde, kitaplarda, anılarda yaşayan bu büyük insanı, Gaziantepspor’a karşı oynayacağımız mücadelede adına yakışır şekilde anıyoruz.

Ana sponsorumuz Türk Telekom’un katkılarıyla maç öncesi stadyum dışına yerleştirilecek olan dev Metin Oktay forması, Metin Oktay ile ilgili duygu ve düşüncelerini paylaşmaları için taraftarlarımıza sunulacak.

Maça doğru Ali Sami Yen Stadı Eski Açık Tribünü’ne yerleştirilecek olan forma, takımımız sahaya çıkarken onlara eşlik edecek ve Metin Oktay’ın efsane forması taraftarla ve takımla bir kez daha bütünleşecek.Metin Oktay'ın kariyeri

1936 yılında Rumeli'den İzmir'e göçmüş bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. 1954 yılında Yün Mensucat takımından İzmirspor'a transfer olan Metin Oktay aynı sezon 45 gole imza atarak İzmir Profesyonel Ligi'nde gol krallığını ilan etti. Böylece Metin Oktay'ın gol krallığı dönemi başlamış oldu. 1955 yılında Gündüz Kılıç, Metin Oktay'ı 5 yıllık sözleşme karşılığında Chevrolet marka bir otomobil vererek sarı kırmızılı renklere bağladı.

Galatasaray'da oynamaya başladığında henüz 19 yaşındaydı. Fakat genç yaşına rağmen Galatasaray camiasına çabuk ısındı ve daha ilk sezonunda 19 gol atarak İstanbul Ligi gol kralı oldu. Bu sezonda Galatasaray İstanbul Ligi'nde şampiyon oldu. Arada 1961-62 sezonunu İtalya'nınPalermo takımında geçiren Metin Oktay, 1969 yılına kadar Galatasaray forması giydi.

Futbol hayatı boyunca Türkiye Ligi'nde 10 kez gol kralı oldu ve 217 gollük bir rekora imza attı. Ayrıca, 1962-63 sezonunda 26 maçta attığı 38 golle bir sezonda en fazla gol rekorunu kırdı. Bu rekor 1987-88'de 39 golle Tanju Çolak tarafından kırıldı.

Metin Oktay derbi maçlarının da büyük golcüsüydü.Fenerbahçe'ye tam 18 gol atan Metin Oktay, Beşiktaş'a da 13 gol attı.

Türk Futbol Tarihine "ağları delen" ilk futbolcu olarak geçti.

Transfer döneminde İzmirspor'un o gün için büyük bir tutar olan 30.000 TL'lik transfer teklifini, İzmir'e geri dönmek isteyen nişanlısının ısrarlarına rağmen, reddederek çok sevdiği kulübünde kaldı ve bu nedenle nişanlısından ayrıldı.Taçsız Kral 1968-69 sezonunda futbola veda etti. Metin Oktay, futbolu bıraktıktan sonra yine futbolla ilgili çeşitli işler yaptı. 1969-70 sezonunda teknik direktör Toma Kaleperovic'in yardımcısıydı. Sarı Kırmızılı kulüpte yönetici ve menajer olarak görev yapan Metin Oktay'ın son görevi Milliyetgazetesi spor  yazarlığı idi.

Oktay, Galatasaray ve Bursaspor'da teknik adam olarak da görev yapmıştı.

13 Eylül 1991'de bir trafik kazası sonucu vefat eden Metin Oktay, Galatasaray Spor Kulübü' nün efsaneleşmiş golcülerinden biridir. İsmi ölümünden sonra Galatasaray Spor Kulübü' nünFlorya'daki tesislerine verilmiştir.

Yorumlar