Futbol Borsası

Ntvspor'un yeni yayına koyduğu keyifli bir oyun. Oyuna http://futbolborsasi.ntvspor.net adresinden bağlanıp, üye girişi yaptıktan sonra oynamaya başlayabilirsiniz. Oyun ile ilgili ip uçlarını ve taktikleri öğrenmek için yazının sonuna kadar dikkatlice okuyunuz.Kurallar

Oyun: Oyuna kaydolduktan sonra, standart bir portfolyonuz olacak. Bu portfolyonun içinde sanal 100.000 TL.

Hisse alım ve satımı: Oyun için giriş yaptığınızda, kişisel portfolyo sayfanıza yönlendirileceksiniz. Hisseleri seçtikten sonra “satın al” butonuna tıklayarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Devam eden süreçte, satın almak istediğiniz şifrelerin sayısı sorulacak. Hissleri mümkün olan en düşük fiyattan almak istemeniz durumunda, hisselere o an sahip olabilirsiniz. Ancak bu durumda o an piyasada teklif edilen en düşük miktarı ödeyeceksiniz. Buna ek olarak, siparişlerinize limit de koyabilirsiniz. Bunun içinse hisselerinizin sayısı ile birlikte fiyatı da girmelisiniz. Eğer hiç bir oyuncu, hisseleri belirlediğiniz fiyattan satmayı Kabul etmezse, siparişiniz portfolyonuzda, “açık sipariş” olarak görünecek.

Açık siparişleriniz, diğer tarafta kriterlerinize uyan bir sipariş bulunduğu takdirde borsa tarafından işleme konacaktır. Açık siparişlerinizi istediğiniz zaman iptal etmeniz de mümkündür.

Satım işlemi de benzer şekilde yapılır: İstediğiniz hisseyi seçersiniz, sayısını girersiniz ve bazı durumlarda da fiyatını belirtirsiniz. Fiyat belirtilmeyen siparişler “en iyi fiyat” olarak adlandırılacaktır.Borsa’nın çalışma saatleri: Borsa her gün 09 - 23 arası açık olacaktır.

Sipariş defter genel bir bakış sağlar: Sipariş defterinde, en cazip alım ve satım siparişlerinin detaylı açıklamalarını bulacaksınız. Hissenin direk olarak karşılığının bulunamadığı durumlarda, en makul 5 alım/satım siparişinin arasına girdiği sürece, hisseler sipariş defterinde görünecektir. Böylece piyasadaki en iyi teklifleri ve talepleri istediğiniz anda bir arada görebileceksiniz.

Futbol borsası’nda alım satım yapmak, gerçek borsa ile aynıdır. Tek fark, gerçek değil sanal parayla oynanması ve herhangi bir ücretin olmamsıdır. Böylece istediğiniz miktarda ve istediğiniz kadar alım satım yapabilirsiniz. Karşı tarafta belirlediğiniz fiyattan hisselerinizi satım almak isteyen oyuncular olduğu takdirde alım/satım siparişleriniz işleme girecektir. Karşı tarafta bir oyuncunun olmaması halinde ise, siparişleriniz sipariş defterinde görünecektir. Siparişiniz işleme konduğunda ise portfolyonuzda görüntülenen bir mesaj alacaksınız.

Hisseler ve değerleri: Her bir şifrenin mevcut değeri, içteki değeri ve tekrar satın alma değeri vardır.

Mevcut değer: Mevcut değer, hissenin en son hangi fiyattan işlem gördüğüdür. Eğer bir kullanıcı, bir takımın 100 hissesini 99.34 TL’den aldıysa, listeler bu fiyat üzerinden tekrar hesaplanır.

İçteki değer: Içteki değer, hissenin son geri ödeme değeridir. Sezonun sonunda, takımların sezon içindeki başarılarına göre, hisseler geri ödeme değeri kazanır.

Geri ödeme değeri: Her bir hissenin farklı bir geri ödeme değeri vardır. Zaman içerisinde, her hissenin bir puanı olur ve banka da bu hisseyi belirli bir değer oranıyla geri satın alır.

Geri ödeme değeri, takımın dönem içerisindeki başarısına bağlıdır. Takımın, konum tablosu içinde hangi sırayı alacağı belli olur olmaz, oyun yönetimi bu hisseleri tekrar satın alır. Daha fazla bilgiye, hisselerin tanımından ulaşabilirsiniz.

Geri satın alma değeri takımın ulusal ligindeki (Süper Lig, Premier League, Bundesliga vs.) son sezon sıralamasına göre gerçekleşmektedir. Geri satın alma değerleri aşağıdaki gibidir:

Ligdeki sıra Geri satın alma değeri : 250 TL ile 15 TL arasında değişmektedir.

ÖZEL İPUCU: Mümkün olduğunca yüksek miktarla bir hisse senedini alın ve gün içinde belirli bir yükselme yaşayınca (örneğin %3-4) hisse senedinin tamamını satın. İlgili hisse senedi piyasada ne kadar çoksa (yani ne kadar çok kişi satarsa) o kadar çok değer kaybeder. Gün içinde değer kaybı yaşayan hisse senedine alış talebinde bulunun.

Örneğin piyasa değeri 195 TL olan ve dünkü kapanışa göre %2 artış yapmış galatasaray hissesine 70-80 bin liralık teklif oluşturun ama fiyatı 190TL den ayarlayın. Hisse senedi 190 tl ye düşünce talebiniz otomatik olarak işleme konacaktır.(tabi 190 tl ye geçene kadar bekleyecek sabrı da gösterin) Ardında 70-80 binlik hissenizin tamamını( kaç hisse oluyor orda yazar) 200 tl den satışa koyun. Gün içinde hisse senedi 200 tl ye ulaşınca otomatik satış olacaktır.Özetleyecek olursak 400 hisse aldığınızı farzedelim, bu size 4000 lira kazandıracaktır.

Yorumlar