Yardım çağrısı: Pakistan yardımlarınızı bekliyor

Sevgili  ziyaretçilerimizin dikkatine;

Yoğun Muson yağmurlarının yol açtığı sel sonrasında gelen insani afet sebebiyle Pakistan’da mağdurların sayısı yaklaşık 20 milyon kişiyi buldu. Afetin daha az etkilediği bölgeler de hesaba katıldığında bu rakam 30 milyona ulaşıyor. Kuzey bölgelerinde büyük yıkım yapan sel baskınlarının güney eyaletlerindeki yıkım etkisi uzun aylara yayılacak bir afete yol açtı. Şu ana kadar hayatını kaybedenlerin sayısı resmi rakamlarla 1539. Felakette yaralananların sayısı ise 2055.


Sel nedeniyle yaklaşık 1,3 milyon insanın evsiz kaldığı belirtilirken, Pakistan Genelkurmay Başkanlığına bağlı arama kurtarma helikopterleri ve uçaklar çok sayıda insanı sel bölgelerinden tahliye ediyor.

Sel bölgesinde yardım dağıtmak için gelen kuruluşlar, ciddi sıkıntılarla karşılaşıyorlar. Özellikle yardım ekiplerinin bölgelere ulaşması büyük bir sorun olurken, aç ve susuz kalan mağdurların gelen yardım konvoylarına akın etmeleri izdiham ve yağma riskini barındırıyor.


Bölgeye Türkiye başta olmak üzere ABD, Suudi Arabistan, İran, Birleşmiş Milletler gibi dünyanın dört bir yanından gıda, sağlık malzemesi, barınma ve maddi yardım yapılıyor.

180 milyon nüfuslu Pakistan'da sel felaketinden en fazla etkilenen çocuklar oldu. Temiz su, yiyecek ve ilaç temin edilemeyen bölgede, çocuklar salgın hastalıkla karşı karşıyalar. Pakistan’daki afetin boyutunu anlamak için değişik alanlardaki yıkıma bakmak gerekiyor.

Felaket hakkında detaylı bilgi edinmek ve bağışta bulunmak için;

İHH (İnsani Yardım Vakfı) sitesi için tıklayınız

Kızılay' ın sitesi için tıklayınız (2868' e boş mesaj gönderek 5 lira bağışta bulunabilirsiniz.)

İlgi gösteren ve bağışta bulunan tüm ziyaretçilerimize teşekkür ederiz.
saygılarla seyrantepesporkompleksi.org

Yorumlar