3 Ağustos 2010 Türk Telekom Arena raporu

3 Ağustos Salı günü itibariyle stadımız Türk Telekom Arena' nın son durumunu inceleyelim.

Hepimizin merakla beklediği yeni stadımızın son durumunu  birkaç konu başlığı altında inceleyelim;

Bu zamana kadar takip ettiğimiz fotoğraflarda şunu açıkça gözlemliyoruz: bu projenin amacı, var olan bir stadı onarmak veya büyütmek (İnönü veya Şükrü Saraçoğlu Stadları gibi)  değil, teknolojinin getirdiği tüm imkanları kullanarak yeni bir stadyum inşaa etmektir. Dolayısıyla bir takım avantaj ve dezavatajları olacaktır.

Çeşitli forum siteleri ve facebook sayfaları vasıtasıyla gerek çatı kaplaması gerekse de farklı konularda endişeler aktarılıyor. Öncelikle bu konulara açıklık getirelim.

[caption id="" align="alignleft" width="300" caption="Nostalji- 12 Şubat 2010 Seyrantepe"][/caption]

Stadımız 29 Ekim 2010 tarihine yetişir mi?

3 Ağustos 2010 tarihi ile stadımızdaki son durum planlanan çerçevede sürmektedir. Dış cephe kaplaması, çatı saçaklarının montajı, çatının kaplaması, merdiven korkuluklarının montajı, yan bağlantı yollarının ve aslanlı yolun yapımı ve stad içindeki çalışmalarda ( tesisat,izolasyon..) büyük bir aşama kaydedildi. Stadımız 29 Ekim 2010 tarihine kadar hazır hale gelecektir.

Koltuklar ne zaman takılıyor?

Kat merdivenlerinin yapımı bitmek üzere. Bununla birlikte saha içi merdiven korkulukların yerleştirilme işleminde sona gelinmiş durumda. Korkulukların montajından sonra önümüzdeki hafta koltukların yerleştirilme işlemine başlanması  bekleniyor.

Çatı kaplamasında kullanılan malzeme kötü mü?

Son zamanların en çok tartışılan konularından birisi de çatı kaplamasında kullanılan malzeme. Yaklaşık 400 milyon dolarlık bir projenin stadyum çatısı alüminyum eternit benzeri  plakalarla kaplanması, beraberinde birçok tartışmayı da getirdi. Ancak bu ve benzeri projelerde "kaplama" işinin çeşitli katmanlardan oluştuğunu unutmamak gerekir. Bugün sıradan bir duvarı boyarken bile macun,astar boyası,duvar boyası şeklinde bir sıralama yapılır. Dolayısıyla çatı kaplamasının sadece alüminyum plaklardan oluşmacağı açıktır, bu hususta herkesin rahat olmasını tavsiye ediyorum. (Dileyen Kadir Has Stadı kaplama işlemlerini inceleyebilir. Demek istediğim daha net anlaşılacaktır.)

[caption id="" align="alignleft" width="250" caption="Çatı Kaplaması (görsel:aslantepe.biz)"][/caption]

Stadımızın çatısı şeffaf mı oluyor?

Çatı kaplaması hakkında son bilgiler şu şekilde; Kale arkası kaplamaları mat (ışık geçirmeyen nitelikte) ancak her iki yan tribünde 16 metrelik bir şeffaf alan olması planlanıyor. Bu noktada yaşanan temel tartışma şu: Gündüz maçları oynanırken güneşin etkisi ne yönde olur? Bu konuya da açıklık getirelim. Yan tribün çatı kaplamaları tamamen şeffaf değil, zemin güneş ışığından daha fazla faydalanabilmesi açısından sadece bir bölümü şeffaf. Olası gündüz maçlarında bile tribünlerin gün ışığından olumsuz yönde etkilenmesi  söz konusu değil.

Son olarak şunu belirtmekte fayda var. Bizler taraftarlar olarak bu stadı özlemle bekliyoruz ve günümüzün( benim için neredeyse tamamı) stadyum çalışmalarını takip etmekle geçiyor ancak şunun da farkında olmalıyız; işin teknik kısmı bu projede çalışan mühendisler tarafından defalarca analiz ediliyor.

saygılarla seyrantepesporkompleksi.org

*bizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorumlar